Výhodou je, že si předem připravíte všechny příkazy, které chcete obecenstvu ukázat a pak je pouštíte bez toho, abyste se museli bát, že uděláte překlep nebo něco nebude fungovat (i když generálský efekt funguje vždy a všude :) Vše funguje zhruba následovně:
- Připravíte si textový soubor, do kterého si na každý řádek napíšete jeden příkaz PowerShellu. Pokud spustíte Start-Demo bez parametru, použije obsah souboru demo.txt, pokud je v aktuálním adresáři. Máte-li jiné jméno souboru, zadejte ho jako parametr.
- Skript zobrazí první řádku a čeká na zmáčknutí klávesy Enter (případně na jinou "funkční" klávesu, viz dále). Máte tedy čas na vysvětlení příkazu.
- Příkaz je proveden, skript po jeho skončení čeká na další Enter a vy máte čas na popsání výpisu.
- Vše se poté opakuje až do konce obsahu vstupního souboru.
Na začátku každého řádku je vidět číslo příkazu, který je spouštěn. Dále vidíte v titulku okna dva údaje: délku běhu skriptu a aktuální příkaz. Již jsem se zmiňoval o "funkčních" klávesách. Můžete použít následující:
- ? - zobrazí nápovědu, viz obrázek výše.
- ! - vyskočí z prezentace do prostředí PowerShellu kde můžete provádět libovolný příkaz. Hodí se například v případě, že chcete reagovat na dotaz posluchačů. Zpátky se dostanete příkazem exit.
- d - zobrazí obsah prezentovaného souboru včetně čísel řádek
- #x - místo znaku # zadáte číslo příkazu, na který chcete skočit
- fx - vypíše všechny řádky obsahující hledaný text, např. fGet
- px - rychlost, kterou budou příkazy vypisovány na konzoli. Standardně je nastavena na 200ms.
- b - vrací se o jeden příkaz zpět
- s - přeskočí příkaz
- t - kontrola času. Zobrazí čas trvání prezentace a pozici v prezentaci, např. pátá řádka z dvaceti.
- q - ukončí prezentaci
Pokud chcete někomu ukázat možnosti PowerShellu, toto je skript, který mohu jen doporučit. Jeden tip na závěr: Nepoužívám defaultní jméno vstupního souboru (demo.txt), ale soubor s příponou ps1. Tím mám zaručeno, že při přípravě prezentace se mi soubor otevře v mém editoru a mohu využít jeho plné možnosti (např. zvýraznění syntaxe).
Žádné komentáře:
Okomentovat